28.8.2022

Září: sociální bydlení

Příjem žádostí o dotaci na sociální bydlení by měl být zahájen v září...

Příjem žádostí o dotaci na sociální bydlení by měl být zahájen v září, kdy očekáváme vyhlášení související výzvy.

Podporované aktivity

Mezi podporované aktivity spadá výstavba nebo modernizace:

  • celého domu (všechny byty slouží jako sociální),
  • smíšeného domu (část bytů slouží jako sociální, část domu má jiný účel, např. normální byty či obecní úřad) – dotace se týká je poměrné části
  • samostatných sociálních bytů (například vybudování nových jednotlivých bytů v různých obecních nemovitostech).  

Oprávnění žadatelé

Oprávněnými žadateli budou obce a neziskové organizace, které poskytují registrované sociální služby podle zákona o sociálních službách.

Na co si dát pozor

Pozor, nově nemohou žádat běžné neziskové organizace.

Zásadní je i změna definice nízkého příjmu, která je vyjádřena pomocí násobku hrubé průměrné mzdy (0,6 u jednočlenných domácností, 0,8 u dvoučlenných domácností, 0,9 u tříčlenných domácnosti, 1 násobek u čtyřčlenné domácnosti, 1,2 u pětičlenné a vícečlenné domácnosti). Okruh osob, se kterými budou moci obce uzavřít nájemní smlouvu, se tedy výrazně rozšíří.  

Obce mohou využít dotaci např. i na přestavbu neobyvatelných rodinných domů, využití zchátralých a nevyužívaných objektů v obci, nástavby, vestavby nebo přístavby. Nově tedy může obec nemusí budovat celý nový bytový dům, ale může rekonstruovat například nevyužité prostory nad obecním úřadem nebo kulturním domem (případně tu vybudovat nástavbu).

Způsobilé výdaje

Způsobilé výdaje budeme znát po vyhlášení výzvy. Minimální výše dotace na m2 plochy sociálního domu v předchozím programu byla 30 000 Kč, vzhledem k inflaci se dá nyní očekávat vyšší částka.

Co dál

Zaujala vás výzva? Dejte nám vědět o vašich plánech nebo otázkách a probereme vše potřebné při bezplatné konzultaci. Pokud vás zajímají další výzvy a přibližný termín jejich vyhlášení, podívejte se sem.

Recent Resources
& Insights

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duis bibendum ornare orci, a eleifend nulla semper id. Etiam non purus tincidunt, sagittis nibh ac,.

Explore Resources

Chcete se o nových dotačních výzvách dozvědět jako první?

Zanechte nám tady svůj e-mail a dostávejte informace z první ruky!
Odběr novinek můžete kdykoliv odhlásit.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Beru na vědomí Zásady ochrany osobních údajů